Tilføj kommentar

Johnnie Hougaard Nielsens billede

Gmail er ellers et eksempel på velfungerende spam filtrering, det er meget længe siden jeg har set andre false positives end masseudsendelser, som indebærer risiko for at andre uden tanke over hvorfor de modtog en mail hakker "spam".

På grund at ting som link-building uden alarmklokker den enkelte gang er det dog helt andre ting der skal til for web, som fx på Google+.

Måske de har gang i noget AI til at forsøge filtrering, uden at modellen er blevet så veltrænet endnu...

På almindelig Google search kan det jo også ses at selv om de gør rigtig meget for at luge ud i spam, er det heller ikke nogen sjældenhed at det lykkedes nogen at snige sig udenom. På den anden side er det svært at se hvor meget der får uberettigede strafpoint, højtråbende klager fra SEO side bidrager jo ikke til afklaring af noget som helst.

Jeg har nu ikke oplevet noget som har givet mig grund til at overveje om Google aktivt ønsker at bekæmpe links, mine links var direkte skæve på den måde at de kun var for at henvise til mit primære udgivelsessted.

Ja, dette er et dumt spørgsmål med et nemt svar, men det er der kun fordi spam-robotter er for dumme til at besvare den slags, mens mennesker ikke er.
👍

Log ind eller registrer dig for at lægge langtidsholdbare, konstruktive kommentarer.
Registrerede brugere får bedre editor og flere likes.