Tilføj kommentar


          Jan Bruun Andersen
        s billede

Steven Snedker - tja, patenter og ophavsret er en overenskomst mellem staten og rettighedshaverne. Så hvis nogen skal presse nogen, så må det være de to parter. Og hvis ingen har interesse i en konflikt (eller er blevet betalt for ikke at konflikte - hvilket i bund og grund er det samme), ja så bliver der inget pres for at ændre status quo.

Lønarbejderes overenskomst er mellem fagforeninger og arbejdsgivere (hvilket er et underligt ord, et forkert ord, for arbejdsgivere giver ikke arbejde, de køber arbejde). Og der er der åbenbart en intresse i at ændre overenskomsterne.

Ja, dette er et dumt spørgsmål med et nemt svar, men det er der kun fordi spam-robotter er for dumme til at besvare den slags, mens mennesker ikke er.
👍

Log ind eller registrer dig for at lægge langtidsholdbare, konstruktive kommentarer.
Registrerede brugere får bedre editor og flere likes.