Cha Cha Real Smooth (2022)


Den 23-årige Cooper Raiff har både produceret, skrevet og instrueret filmen, som han selv spiller hovedrollen i, og det gør han faktisk med både talent og charme.
Den 22-årige Andrew søger desperat et interessant arbejde og opdager ved et tilfælde, at han er god til at puste liv i døde forsamlinger, og det giver ham et levebrød som festarrangør, fortrinsvis ved bar/bat mitzvah'er blandt lillebroderens jødiske skolekammerater. Da Andrew bliver ven med den noget ældre enlige mor, Domino (Dakota Johnson), og hendes autistiske datter Lola, får han store forventninger til fremtiden og lærer en masse om livet.
Den bittersøde, romantiske komedie er en kende for lang, men ikke desto mindre ganske vellykket, og æren tilfalder naturligvis Raiff, men så sandelig også Johnson, som her viser sig fra sin allerbedste side oven på de idiotiske 50 Shades of Grey-film, som hun spildte (og boostede) starten af sin karriere med. Se den på Apple+.
Bedste streaming-kanaler lige nu
Her på Internetforbrugeren ved vi, præcis hvad vi synes om tusinder af film- og tv-serier. Vi ved også, præcis hvilke film der er tilgængelige på de danske streaming-kanaler lige nu.
Det har vi kombineret til listerne på Bedste film på streaming lige nu. Kig på de lister næste gang du vil købe et streaming-abonnement. Så ved du, hvor du får mest for pengene.
Bedste lige nu
Værste lige nu
Den lille filmquiz
Log ind eller registrer dig for at lægge langtidsholdbare, konstruktive kommentarer.
Registrerede brugere får bedre editor og flere likes.
Kommentarer til anmeldelserne
Anm. | Link | Kommentar |
Tid![]() |
---|---|---|---|
The Old Guard 2 | Tidsspildets matematik |
"Se ikke den dårlige to'er før den (formentlig) dårlige tre'er ligger klar" er et optimistisk... |
4 dage 22 timer siden |
Farligt møde | Hitchcock og de farlige homoseksuelle |
... |
1 uge 3 dage siden |
Predator: Killer of Killers | Den er til fire stjerner, synes jeg |
Ville have skrevet en anmeldelse samme dag, men du kom mig i forkøbet. |
2 uger 1 dag siden |
No Country for Old Men | Nej, deres bedste film er |
Nej, deres bedste film er "The Man Who Wasn't There". Ubetinget! Den gav jeg 5/5 i 2008. Jeg... |
2 uger 1 dag siden |
No Country for Old Men | 5 ud af 5! |
Hvordan kan den ikke få topkarakter? Det er brødrenes bedste. |
2 uger 2 dage siden |
Predator: Killer of Killers | Enig i vurderingen |
Der går for meget Peter Jackson over-the-top action i kampscenerne, som også er for lange. Men... |
2 uger 6 dage siden |
Tilføj kommentar