Computernørder!

Steven 🌞 Snedkers billede
Af Steven 🌞 Snedker den 12. november 2013 - 12:12 [2]

Computernørder! Der er nogle meget dejlige links her. Alle andre! Der er nogle meget gode tips her. Se om Adobe har lækket din adgangskode.

http://www.fagbladet3f.dk/temaer/digitalt/07c3107f4d5c4a039d12582afea5e145-20131112-saadan-beskytter-du-dine-adgangskoder-lidt-bedre(link is external)

Kommentarer


          Søren Siim Nielsen
        s billede

Det bedste adgangskodetip jeg nogensinde har set kommer fra XKCD: http://xkcd.com/936/(link is external) (link is external)

(Derudover er jeg STOR fan af Lastpass)

Steven Snedkers billede

XKCD har helt ret. Hvad angår entropi. Hvad angår sikkerhed, er der faktisk sket en del jvf. http://arstechnica.com/security/2013/10/how-the-bible-and-youtube-are-fueling-the-next-frontier-of-password-cracking/(link is external) (link is external)

Det er dog stadig en god rettesnor.

Tilføj kommentar

Ja, dette er et dumt spørgsmål med et nemt svar, men det er der kun fordi spam-robotter er for dumme til at besvare den slags, mens mennesker ikke er.
👍

Log ind eller registrer dig for at lægge langtidsholdbare, konstruktive kommentarer.
Registrerede brugere får bedre editor og flere likes.