Det er synd for alle med smarte tv, smarte medieafspillere og alle med lyst til ordentlig kultur.

Steven 🌞 Snedkers billede
Af Steven 🌞 Snedker den 22. oktober 2012 - 7:38 [3]

Det er synd for alle med smarte tv, smarte medieafspillere og alle med lyst til ordentlig kultur. Traumerne efter en uge med Netflix behandles meget grundigt i

http://www.fagbladet3f.dk/temaer/digitalt/621c4bb357754ea3b5046187ab35f893-20121022-netflix-hvem-blev-snydt âŸČ

Kommentarer


          Peter MĂžrk Andreasen
        s billede

Og sÄ har Netflix endda pakket det hele pÊnt ind i silverlight for at vÊre sikker pÄ at pisse hele OSS segmentet af. Man fÄr faktisk lyst til at udbringe et trefoldigt GudFriOgBevarMigVel.

Steven Snedkers billede

Jah. Det er de fri markedskrÊfter. Det er ogsÄ dem, der giver os gode, billige mobiler, beskidte restaurationskÞkkener, qwerty-tastaturer osv. osv.

Fra politisk hold kunne man krÊve, at alle der ville have en Video-on-demand-licens i Danmark/EU skulle servicere Äbne platforme. Ville det vÊre en god idé? AltsÄ vi ved jo at frie markedskrÊfter og politiske indgreb kun virker noget af tiden.


          Peter MĂžrk Andreasen
        s billede

Umiddelbart lyder det jo tiltalende at politikerne skulle komme og redde os fra de slemme slemme kapitalistiske rettighedshavere med deres politiske tryllestav, men i virkeligheden er det jo de selvsamme politikere der har skabt rettighedshavernes monopol status til at begynde med. SpÞrgsmÄlet er nok om det er mere eller mindre lovgivning som verden har brug for.

TilfĂžj kommentar

Ja, dette er et dumt spÞrgsmÄl med et nemt svar, men det er der kun fordi spam-robotter er for dumme til at besvare den slags, mens mennesker ikke er.
👍

Log ind eller registrer dig for at lægge langtidsholdbare, konstruktive kommentarer.
Registrerede brugere får bedre editor og flere likes.