Tilføj kommentar

Steven Snedkers billede

ffmpeg er et kommandolinje-program. Hvis man vil bruge det på Windows skal man

1. Starte cmd.exe i Windows (søg efter det)

2. I cmd (sådan en kommandolinje-konsol) skrive ffmpeg-kommandoerne

3. Have helt tjek på ffmpeg-syntaksen

Det er væsentlig lettere at bruge en ffmpeg med grafisk brugerflade som fx. http://alternativeto.net/software/winff/ ⟲ (har prøvet: ok) eller http://qwinff.github.io/ ⟲ (har ikke prøvet) eller http://Internetforbrugeren.dk/gear/handbrake ⟲ Jeg har ikke opdateret Avidemux i et år eller to, men tror gerne, at den er blevet mere fejlbehæftet.

Men så længe man klipper på "dobbelt-pil-punkter" http://Internetforbrugeren.dk/saadan-klipper-du-en-videooptagelse-til#hv... ⟲ burde den kunne klare jobbet.

TV4ever optager samvittighedsfuldt de ts-bidder tv-stationerne udsender. Jeg mistænker i langt højere grad Avidemux for svaghed end de andre led.

Jeg får måske skrevet en guide til Openshot en af dagene.

Ja, dette er et dumt spørgsmål med et nemt svar, men det er der kun fordi spam-robotter er for dumme til at besvare den slags, mens mennesker ikke er.
👍

Log ind eller registrer dig for at lægge langtidsholdbare, konstruktive kommentarer.
Registrerede brugere får bedre editor og flere likes.