Min nabo Totoro (1988)


I 1950'ernes Japan flytter en yngre professor ud på landet med sine to døtre. Deres mor er på hospitalet, og børnene savner hende. De former dog nye venskaber i de nye omgivelser - ikke mindst med det bamsede åndevæsen (kami) Totoro, som bor i et kamfertræ på en bakke ved siden af familiens hus. De støder også på støvalfer, der skal skræmmes væk med latter, og en meget mærkelig bus.
Min nabo Totoro er en af de tidligste tegnefilm fra Miyazakis Studio Ghibli og er ikke helt så flot animeret som de senere, men tegningerne er enormt stemningsfulde og giver virkelig en lyst til at tage på landferie i Japan. Det er også en af de hyggeligste film fra Studio Ghibli, og den største konflikt er da den mindste pige farer vild og skal findes. Her er ingen onde skurke, farlige situationer og andet som bruges til at skabe spænding i de fleste andre film. Hovedpersonerne bryder heller ikke ud i sang som i Disney-film, og der er heller ingen rappe replikker eller falde på halen-komik. I stedet er der lune, hjertevarme, opdagelsesoplevelser og ikke mindst en masse sense of wonder, som indfanger både børn og voksne på tværs af kulturgrænser. (Jeg havde engang besøg af en seksårig pige fra USA, der ikke var til at rive bort, selvom min DVD hverken havde engelsk tale eller undertekst). Alting virker mere ægte end de formulariske børnefilm fra USA, som kan være underholdende, men sjældent rigtig griber en om hjertet. En klassiker, som kan ses igen og igen.
P.S. Den danske Blu-Ray-udgave, jeg har, indeholder en uskyldig nøgenbadescene, som den amerikanske distributør Disney angiveligt har klippet ud,
Bedste streaming-kanaler lige nu
Her på Internetforbrugeren ved vi, præcis hvad vi synes om tusinder af film- og tv-serier. Vi ved også, præcis hvilke film der er tilgængelige på de danske streaming-kanaler lige nu.
Det har vi kombineret til listerne på Bedste film på streaming lige nu. Kig på de lister næste gang du vil købe et streaming-abonnement. Så ved du, hvor du får mest for pengene.
Bedste lige nu
Værste lige nu
Guld
Log ind eller registrer dig for at lægge langtidsholdbare, konstruktive kommentarer.
Registrerede brugere får bedre editor og flere likes.
Kommentarer til anmeldelserne
Anm. | Link | Kommentar |
Tid![]() |
---|---|---|---|
Adolescence | Med fare for at tage troldemadding... |
Med fare for at tage troldemadding (opviglende sprog) og stjæle Niels' torden: Niels er... |
14 timer 23 minutter siden |
Adolescence | Tillykke |
Tillykke med at være verdens eneste som ikke synes om miniserien. Det må føles godt og specielt... |
14 timer 48 minutter siden |
The Monkey | Den fantasiløse forfatters husråd |
"Derudover prøver han halvhjertet at kompensere for klichéparaden ved at skabe et kompliceret... |
1 dag 10 timer siden |
Plattenslagerne | En morsom film |
Ved et gensyn vil du nok lande på fire. De fleste anmeldere lander mellem tre og fire. ... |
3 dage 1 time siden |
The Wizard of lies | Den har jeg aldrig hørt om. |
Den har jeg aldrig hørt om. Så passer det altså ikke, at "Zero Day" er det første tv-halløj, De... |
3 dage 1 time siden |
Plattenslagerne | Jeg ville give den fire eller måske endda fem blikbisser |
Den oversatte jeg til biografen i sin tid. Husker den som rigtig, rigtig god. Handler om en... |
3 dage 1 time siden |
Tilføj kommentar