Mordet i Orientekspressen (2017)


Agatha Christie må rotere i sin grav over Kenneth Branaghs udgave af Poirot, en vennesæl musketerskægget hyggeonkel, som tilmed optræder som actionhelt. Billedsiden er flot og persongalleriet overvældende, men der er desværre ikke blevet plads til udvikling af figurerne, fordi det hele drejer sig om at eksponere Branagh, Branagh, Branagh, der heller ikke denne gang kan spille andet end sig selv. Se filmen fra 1974 med Albert Finney eller bedre endnu: tv-udgaven med David Suchet, der har forstået, at Poirot er en mavesur, sippet, OCD-ramt indvandrer, ikke et selvfedt overklasseløg af en narcissistfrikadelle.
Bedste streaming-kanaler lige nu
Her på Internetforbrugeren ved vi, præcis hvad vi synes om tusinder af film- og tv-serier. Vi ved også, præcis hvilke film der er tilgængelige på de danske streaming-kanaler lige nu.
Det har vi kombineret til listerne på Bedste film på streaming lige nu. Kig på de lister næste gang du vil købe et streaming-abonnement. Så ved du, hvor du får mest for pengene.
Bedste lige nu
Værste lige nu
Den lille filmquiz
Log ind eller registrer dig for at lægge langtidsholdbare, konstruktive kommentarer.
Registrerede brugere får bedre editor og flere likes.
Kommentarer til anmeldelserne
Anm. | Link | Kommentar |
Tid![]() |
---|---|---|---|
Sheriffen | Utrolige vrøvlehoveder |
Selv i 2008 kunne vrøvlehoveder... |
1 dag 9 timer siden |
Snehvide | Disneys største flop |
The Critical drinker har også harceleret over Snehvide fra pressemeddelelse over trailer til... |
1 uge 4 dage siden |
The Trip | Coogan som ung, Brydon som ældre | 1 uge 4 dage siden | |
Teorien om alting | Glem ikke MC Hawking |
Fra en mere uskyldig tidsalder:... |
3 uger 2 dage siden |
Poor Things | Værdien af cameo-stjernedrys |
... |
3 uger 6 dage siden |
Mickey 17 | Ulidelig |
Filmen er ulidelig at se. Det hele går langsomt og er fyldt med gentagelser. Jeg nåede ikke... |
4 uger 1 dag siden |
Tilføj kommentar