Lærerværelset (2023)


Der er en bølge af småtyverier i gang på Carla Nowaks skole, så efter en mislykket afhøring af eleverne sætter den entusiastiske og naive lærer (Leonie Benesch) en videofælde op for at se, om hun på den måde kan identificere synderen. Hun får optaget nogen, der roder i hendes lommer, og rektor Böhm (Anne-Katrin Gummich) udtænker derefter en plan, der hurtigt kommer ud af kontrol og afslører, hvordan tidens fremherskende inklusionspædagogik får uhåndterlige konsekvenser, ikke blot for Carla, men stort set for alle og enhver, inklusive lærere, elever og forældre.
Det tyske bidrag til oscaruddelingens internationale pris er ikke en film, man skal se, hvis man er til eskapistisk underholdning. Det er socialrealisme, så det batter, og selv om det handler om det tyske skolesystem, minder dette meget om det danske, og filmen viser med al ønskelig tydelighed, hvorfor moderne antidisciplinær pædagogik får al undervisning til at stå i stampe, selv om der nok skal være dem, der vil påstå det modsatte.
Mod forventning fandt jeg filmen både spændende og underholdende, men på oscarniveau ...? Nah.
Bedste streaming-kanaler lige nu
Her på Internetforbrugeren ved vi, præcis hvad vi synes om tusinder af film- og tv-serier. Vi ved også, præcis hvilke film der er tilgængelige på de danske streaming-kanaler lige nu.
Det har vi kombineret til listerne på Bedste film på streaming lige nu. Kig på de lister næste gang du vil købe et streaming-abonnement. Så ved du, hvor du får mest for pengene.
Bedste lige nu
Værste lige nu
Guld
Den lille filmquiz
Log ind eller registrer dig for at lægge langtidsholdbare, konstruktive kommentarer.
Registrerede brugere får bedre editor og flere likes.
Kommentarer til anmeldelserne
Anm. | Link | Kommentar |
Tid![]() |
---|---|---|---|
Udflugten | En Freudiansk analyse af Picnic at Hanging Rock (1975) |
... |
2 dage 10 timer siden |
Myrdet på den forbudte ø | I Amazonas |
... |
5 dage 17 timer siden |
The Old Guard 2 | Tidsspildets matematik |
"Se ikke den dårlige to'er før den (formentlig) dårlige tre'er ligger klar" er et optimistisk... |
1 uge 4 dage siden |
Farligt møde | Hitchcock og de farlige homoseksuelle |
... |
2 uger 3 dage siden |
Predator: Killer of Killers | Den er til fire stjerner, synes jeg |
Ville have skrevet en anmeldelse samme dag, men du kom mig i forkøbet. |
3 uger 1 dag siden |
No Country for Old Men | Nej, deres bedste film er |
Nej, deres bedste film er "The Man Who Wasn't There". Ubetinget! Den gav jeg 5/5 i 2008. Jeg... |
3 uger 1 dag siden |
Tilføj kommentar