Salvador (1986)


Rick Boyle (James Woods) er en falleret fotojournalist på sammenbruddets rand, da han sammen med sin ven Doctor Rock (James Belushi) drager til El Salvador i 1980. Det, der begynder som en flugt og et eventyr, udvikler sig hurtigt til et møde med brutal virkelighed: et land sønderrevet af militærdiktatur, borgerkrig og massakrer. Boyle fanges mellem sin egen kynisme, sin kærlighed til den lokale kvinde Maria (Elpidia Carrillo) og sin stigende moralske forpligtelse til at dokumentere grusomhederne. Han konfronteres både med amerikansk udenrigspolitik og den hensynsløse vold, der rammer civile, præster og journalister. Til sidst står han i et dilemma: at overleve – eller at vidne.
Oliver Stones 'Salvador' er en voldsom biopic baseret på den virkelige Richard Boyles oplevelser og skrevet af Stone i samarbejde med Boyle selv. Filmen er mere rå end elegant. Den har ikke den formmæssige perfektion, som kunne gøre den til et mesterværk, men den er til gengæld umulig at ryste af sig. Dens styrke ligger i sammenstødet mellem Stones kompromisløse politiske blik og James Woods’ karismatiske portræt af Rick Boyle – en mand i moralsk frit fald. Woods spiller med en intensitet, der både gør ham frastødende og uforglemmelig, og han fortjente sin Oscar-nominering.
Filmen er ujævn: Stones energi løber nogle steder af med ham, og dramaturgien vakler. Men samtidig er det netop den uforfinede vrede, der giver filmen sin kraft. John Belushi overrasker i en blanding af komik og desperation, Elpidia Carrillo tilfører tyngde til filmens personlige dimension, og John Savage spiller stærkt som fotografkollegaen, der er villig til at risikere livet for at fange krigens øjeblikke.
'Salvador' er ikke virtuos, men den er eksplosiv, kompromisløs og uforglemmelig. En film, man husker for det politiske indhold og for Woods’ fremragende præstation. Efter min mening en af Stones allerbedste.film.
Bedste streaming-kanaler lige nu
Her på Internetforbrugeren ved vi, præcis hvad vi synes om tusinder af film- og tv-serier. Vi ved også, præcis hvilke film der er tilgængelige på de danske streaming-kanaler lige nu.
Det har vi kombineret til listerne på Bedste film på streaming lige nu. Kig på de lister næste gang du vil købe et streaming-abonnement. Så ved du, hvor du får mest for pengene.
Bedste lige nu
Værste lige nu
Skrammel
Den lille filmquiz
Log ind eller registrer dig for at lægge langtidsholdbare, konstruktive kommentarer.
Registrerede brugere får bedre editor og flere likes.
Kommentarer til anmeldelserne
Anm. | Link | Kommentar |
Tid![]() |
---|---|---|---|
Sinners | Hvordan støttet? |
Oraklet ChatGPT svarede: Rulleteksterne afslører noget, som ikke fremgår tydeligt i de... |
6 dage 1 time siden |
Sherlock og datter, sæson 1 | Mon ikke, det er kunderne, der konsulterer detektiven ... |
... og ikke omvendt? Men tak for tippet. Den skal da ses. |
3 uger 10 timer siden |
En by i provinsen | Kendingsmelodien | 1 måned 4 dage siden | |
Udflugten | En Freudiansk analyse af Picnic at Hanging Rock (1975) |
... |
1 måned 1 uge siden |
Myrdet på den forbudte ø | I Amazonas |
... |
1 måned 1 uge siden |
The Old Guard 2 | Tidsspildets matematik |
"Se ikke den dårlige to'er før den (formentlig) dårlige tre'er ligger klar" er et optimistisk... |
1 måned 2 uger siden |
Tilføj kommentar