Ghostbusters: Afterlife (2021)


Endelig en ghostbusters-film, der kan måle sig med originalen. Stort set hele den oprindelige besætning optræder i cameo-roller (inklusive afdøde Harold Ramis som cgi-ånd), og instruktøren, Jason Reitman, er søn af den oprindelige iscenesætter, Ivan Reitman, så sagen er i gode hænder. Hovedpersonen er den 12-årige Phoebe Spengler (spillet af McKenna Grace fra Gifted), som udstyret med krølhår og briller har en vis lighed med bedstefar Egon Spengler, men mest ligner en lillesøster til Timothée Chalamet. Sammen med sin familie er hun flyttet ud på bøhlandet i Oklahoma, hvor den nu hedengangne Egon har efterladt dem en faldefærdig gård, der viser sig at være fyldt med ghostbusters-grej. Og så kører spøgelsesekspressen ellers derudad. Det er ligesom den første film ren fis og ballade og rigtig god underholdning for barnlige sjæle i enhver alder. Jeg hyggede mig i hvert fald gevaldigt med den på trods af et par (tilgivelige) plothuller. PS. Husk endelig at se rulleteksterne, der indeholder gode scener.
Bedste streaming-kanaler lige nu
Her på Internetforbrugeren ved vi, præcis hvad vi synes om tusinder af film- og tv-serier. Vi ved også, præcis hvilke film der er tilgængelige på de danske streaming-kanaler lige nu.
Det har vi kombineret til listerne på Bedste film på streaming lige nu. Kig på de lister næste gang du vil købe et streaming-abonnement. Så ved du, hvor du får mest for pengene.
Bedste lige nu
Værste lige nu
Skrammel
Den lille filmquiz
Log ind eller registrer dig for at lægge langtidsholdbare, konstruktive kommentarer.
Registrerede brugere får bedre editor og flere likes.
Kommentarer til anmeldelserne
Anm. | Link | Kommentar |
Tid![]() |
---|---|---|---|
Predator: Killer of Killers | Den er til fire stjerner, synes jeg |
Ville have skrevet en anmeldelse samme dag, men du kom mig i forkøbet. |
1 dag 2 timer siden |
No Country for Old Men | Nej, deres bedste film er |
Nej, deres bedste film er "The Man Who Wasn't There". Ubetinget! Den gav jeg 5/5 i 2008. Jeg... |
1 dag 2 timer siden |
No Country for Old Men | 5 ud af 5! |
Hvordan kan den ikke få topkarakter? Det er brødrenes bedste. |
2 dage 4 timer siden |
Predator: Killer of Killers | Enig i vurderingen |
Der går for meget Peter Jackson over-the-top action i kampscenerne, som også er for lange. Men... |
5 dage 15 timer siden |
Sheriffen | Utrolige vrøvlehoveder |
Selv i 2008 kunne vrøvlehoveder... |
2 uger 2 dage siden |
Snehvide | Disneys største flop |
The Critical drinker har også harceleret over Snehvide fra pressemeddelelse over trailer til... |
3 uger 5 dage siden |
Tilføj kommentar