Tilføj kommentar
Når Santo Daime ikke har dansk anerkendelse som trossamfund, holder den ikke at rubricere dem som sammenlignelige med etablerede religiøse menigheder. En væsentlig del af begrundelsen for at afslå denne status var netop at det vurderedes som begrundet i ønsket om en "smutvej" til straffri import af euforiserende stoffer. Og det er ikke en "lex Santo Daime", DMT var i forvejen forbudt som narkotika, helt uafhængig af retorik om liansaft. Stoffet regnes som havende mulighed for at udgøre en alvorlig risiko for sundheden.
Jeg vil på ingen måde hævde at lovgivningen er så god som muligt, men det ændrer ikke på at retssystemets prioritet nødvendigvis må være at landets love skal overholdes. Højesteret har ikke myndighed til at godtage klare lovovertrædelser.
Hvis loven skal ændres, må de arbejde for at nedklassificere DMT i forhold til status som ulovlig narko. Dertil vil jeg ønske dem held og lykke; det får de brug for.
Log ind eller registrer dig for at lægge langtidsholdbare, konstruktive kommentarer.
Registrerede brugere får bedre editor og flere likes.










