Tilføj kommentar


          Jan Bruun Andersen
        s billede

Løsningen er have mere end et politikorps. Et statsligt politi styret af justitsministeren og hans konsulenter, og så en opsø af private politikorps.

Justitsministeren starter med at tage frem det store regneark med politiets nuværende budget, dividere med antal skatteborgere i landet, og får en prislap på politiets ydelser per borger.

Interesserede borgere kan hernæst via Justitsministeriets hjemmeside fraskrive sig statslige polititjenester, og får til gengæld en check på ovennævnte beløb som borgeren kan anvende til køb av private polititjenster.

De private politikorps kan anvende lige præcis hvilke ledelseprincipper de ønsker, og deres kundetilfredshed vil hurtigt afsløre hvilke principper som leder til det bedste resultat for borgerne og deres pengepung.

Ja, dette er et dumt spørgsmål med et nemt svar, men det er der kun fordi spam-robotter er for dumme til at besvare den slags, mens mennesker ikke er.
👍

Log ind eller registrer dig for at lægge langtidsholdbare, konstruktive kommentarer.
Registrerede brugere får bedre editor og flere likes.