Føreren og forføreren (2024)


Filmen følger Joseph Goebbels i hans sidste syv år ved Hitlers side. Mens Hitler er på sin magts højdepunkt, er Goebbels iscenesætteren af heilende folkemængder og antisemitiske film som 'Jud Süß' og 'Der ewige Jude', som forbereder folket på masseudryddelsen af jøderne. Efter nederlaget ved Stalingrad og den stadig mere håbløse situation i slutningen af 1944 planlægger Goebbels (Robert Stadlober) sit mest radikale propagandaprojekt: Hitlers standhaftige undergang, mordet på sine fem børn og sit eget og konens selvmord.
Selv om filmen i starten med skilte fortæller os, at vi kommer til at se hidtil skjulte oplysninger som alle bør kende, er der intet nyt i den. Hvis man er interesseret i Det Tredje Riges historie, bliver man langt klogere af at se eksempelvis 'Hitler and the Nazis: Evil on Trial' på Netflix.
Nazismens æstetik gør sig altid godt på det hvide lærred, og vi får et flot dokudrama centreret om propagandaministeren, hans forførelse af det tyske folk ─ plus hans private eskapader og store ægteskabelige krise. Som sædvanlig er der ingen af skuespillerne, der ligner de koryfæer, de skal forestille (Himmler, Göring, Speer og andre), hvilket er et minus, når der som her skiftes direkte mellem dokumentarklip og nye optagelser, så man ikke kan undgå at studse over forskellen.
Undtagelsen er Fritz Karl, der er tæt på at ligne Hitler. Han mangler til gengæld Førerens legendariske karisma. Og igen har man valgt en skuespiller med mørke øjne, selv om et af Hitlers karakteristika var hans klare blå blik. Jeg fatter ikke, at man ikke kan finde ud af at bruge farvede kontaktlinser.
Bedste streaming-kanaler lige nu
Her på Internetforbrugeren ved vi, præcis hvad vi synes om tusinder af film- og tv-serier. Vi ved også, præcis hvilke film der er tilgængelige på de danske streaming-kanaler lige nu.
Det har vi kombineret til listerne på Bedste film på streaming lige nu. Kig på de lister næste gang du vil købe et streaming-abonnement. Så ved du, hvor du får mest for pengene.
Bedste lige nu
Værste lige nu
Den lille filmquiz
Log ind eller registrer dig for at lægge langtidsholdbare, konstruktive kommentarer.
Registrerede brugere får bedre editor og flere likes.
Kommentarer til anmeldelserne
Anm. | Link | Kommentar |
Tid![]() |
---|---|---|---|
Sheriffen | Utrolige vrøvlehoveder |
Selv i 2008 kunne vrøvlehoveder... |
5 dage 58 minutter siden |
Snehvide | Disneys største flop |
The Critical drinker har også harceleret over Snehvide fra pressemeddelelse over trailer til... |
2 uger 1 dag siden |
The Trip | Coogan som ung, Brydon som ældre | 2 uger 1 dag siden | |
Teorien om alting | Glem ikke MC Hawking |
Fra en mere uskyldig tidsalder:... |
3 uger 5 dage siden |
Poor Things | Værdien af cameo-stjernedrys |
... |
1 måned 20 timer siden |
Mickey 17 | Ulidelig |
Filmen er ulidelig at se. Det hele går langsomt og er fyldt med gentagelser. Jeg nåede ikke... |
1 måned 2 dage siden |
Tilføj kommentar