Kvinden uden samvittighed (1944)

Niels Søndergaards billede
©/Af Niels Søndergaard den 20. maj 2024 - 20:46 [0]
4 ud af 5 femmes fatales
Hvem streamer den: 

LEJ LEJ

Tjek Streamingmuligheder leveret af JustWatch og PlayPilot

Hvem sælger den?

Tjek Laserdisken


Filmen er gammel!
Se om de har den gratis på

- som beskrevet i Se gamle film gratis på The Internet Archive.


Set den: 
19. maj 2024
Udgivet: 
6. jul 1944
Genre: 
Instruktør: 
Varighed: 
107 min
Ikon: 
År: 
1944

Mesterligt udført krimi med stemningsfuld atmosfære og veloplagt dialog. Billy Wilders første thriller er en af de fineste films noirs, der nogensinde er lavet.

En beregnende hustru lokker en forsikringsmand til at hjælpe med at myrde ægtemanden og maskere det som en ulykke. Sammen udtænker de en snedig plan om at tegne og få udbetalt en livsforsikring med en klausul, der udløser dobbelt udbetaling, hvis dødsfaldet er jernbanerelateret. Forsikringsmandens chef, der ikke ved, at hans kollega er indblandet, bliver mistænksom og sætter sig for at bevise, at der er tale om en forbrydelse.

Manuskriptet, som er baseret på en roman af James M. Cain, er skrevet af Raymond Chandler og Billy Wilder. Fred MacMurray er fremragende som forsikringsmanden, der lokkes med til mordkomplottet, Barbara Stanwick er perfekt som rovgrisk og æggende femme fatale, og Edward G. Robinson er fin og cool som Murrays snu og stædige chef, der som en anden Columbo leger katten efter musen med sin ansatte.

Filmen er som sagt instrueret af Billy Wilder og af American Film Institute rangeret som den 29. bedste film nogensinde. Den blev nomineret til syv Oscars, men tabte til den nu stort set glemte "Going My Way". Den har i tidens løb inspireret andre film, heriblandt min egen yndlings-noir ¨Høj Puls¨ af Lawrence Kasdan med William Hurt og Kathleen Turner.

Hovedhistorien er et mesterværk, men jeg bryder mig ikke om filmens slutning, der inddrager Stanwycks steddatter i en helt unødvendig sidehistorie, og det trækker en anelse ─ men kun en anelse ─ ned i karakterbogen. 

Tilføj kommentar

Plain text

  • Tilladte HTML-tags: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
Ja, dette er et dumt spørgsmål med et nemt svar, men det er der kun fordi spam-robotter er for dumme til at besvare den slags, mens mennesker ikke er.

Bedste streaming-kanaler lige nu

Her på Internetforbrugeren ved vi, præcis hvad vi synes om tusinder af film- og tv-serier. Vi ved også, præcis hvilke film der er tilgængelige på de danske streaming-kanaler lige nu.

Det har vi kombineret til listerne på Bedste film på streaming lige nu. Kig på de lister næste gang du vil købe et streaming-abonnement. Så ved du, hvor du får mest for pengene.

Log ind eller registrer dig for at lægge langtidsholdbare, konstruktive kommentarer.
Registrerede brugere får bedre editor og flere likes.

Kommentarer til anmeldelserne

Anm. Link Kommentar Tidsorter stigende
Adolescence Med fare for at tage troldemadding...

Med fare for at tage troldemadding (opviglende sprog) og stjæle Niels' torden:

Niels er...

5 dage 9 timer siden
Adolescence Tillykke

Tillykke med at være verdens eneste som ikke synes om miniserien. Det må føles godt og specielt...

5 dage 9 timer siden
The Monkey Den fantasiløse forfatters husråd

"Derudover prøver han halvhjertet at kompensere for klichéparaden ved at skabe et kompliceret...

6 dage 5 timer siden
Plattenslagerne En morsom film

Ved et gensyn vil du nok lande på fire. De fleste anmeldere lander mellem tre og fire.

...

1 uge 20 timer siden
The Wizard of lies Den har jeg aldrig hørt om.

Den har jeg aldrig hørt om. Så passer det altså ikke, at "Zero Day" er det første tv-halløj, De...

1 uge 20 timer siden
Plattenslagerne Jeg ville give den fire eller måske endda fem blikbisser

Den oversatte jeg til biografen i sin tid. Husker den som rigtig, rigtig god. Handler om en...

1 uge 20 timer siden