See for Me (2021)


Canadisk thriller over temaet “blind pige i fare”, som vi kender fra film som “Wait until Dark” (Audrey Hepburn) og “See No Evil” (Mia Farrow). Pigen her passer en kat i et stort og øde beliggende hus, da tre mænd bryder ind om natten for at tømme pengeskabet. Heldigvis har hun appen See for Me, der sætter hende i forbindelse med en tidligere marineinfanterist, Kelly (Jessica Parker Kennedy), der via mobilens kamera kan give hende de øjne, hun mangler for at overliste forbryderne, som ihærdigt prøver på at slå hende ihjel. Elementært spændende hele vejen.
Bedste streaming-kanaler lige nu
Her på Internetforbrugeren ved vi, præcis hvad vi synes om tusinder af film- og tv-serier. Vi ved også, præcis hvilke film der er tilgængelige på de danske streaming-kanaler lige nu.
Det har vi kombineret til listerne på Bedste film på streaming lige nu. Kig på de lister næste gang du vil købe et streaming-abonnement. Så ved du, hvor du får mest for pengene.
Bedste lige nu
Værste lige nu
Skrammel
Den lille filmquiz
Log ind eller registrer dig for at lægge langtidsholdbare, konstruktive kommentarer.
Registrerede brugere får bedre editor og flere likes.
Kommentarer til anmeldelserne
Anm. | Link | Kommentar |
Tid![]() |
---|---|---|---|
Udflugten | En Freudiansk analyse af Picnic at Hanging Rock (1975) |
... |
1 dag 15 timer siden |
Myrdet på den forbudte ø | I Amazonas |
... |
4 dage 22 timer siden |
The Old Guard 2 | Tidsspildets matematik |
"Se ikke den dårlige to'er før den (formentlig) dårlige tre'er ligger klar" er et optimistisk... |
1 uge 3 dage siden |
Farligt møde | Hitchcock og de farlige homoseksuelle |
... |
2 uger 2 dage siden |
Predator: Killer of Killers | Den er til fire stjerner, synes jeg |
Ville have skrevet en anmeldelse samme dag, men du kom mig i forkøbet. |
3 uger 12 timer siden |
No Country for Old Men | Nej, deres bedste film er |
Nej, deres bedste film er "The Man Who Wasn't There". Ubetinget! Den gav jeg 5/5 i 2008. Jeg... |
3 uger 12 timer siden |
Tilføj kommentar