Hunters (tv-serie) (2020–2023)


Sidst i halvfjerdserne samler en ældre holocaust-survivor en gruppe af hævntørstige jøder, som skal finde og dræbe en flok nazister, som efter krigen slog ned i USA og nu forbereder Det Fjerde Rige. Der er fuld knald på liggehønen, og stilen er tydeligt inspireret af Tarantino: Snak, snak, snak og blodig, udpenslet vold. Man er godt underholdt det meste af tiden, men indimellem kammer historien over i tøjlesløs farce, og andre gange går den næsten i stå. Det er kort sagt en skønsom blanding af lort og lagkage, og det twist, der i første årgangs sidste afsnit skulle sætte prikken over i’et, fungerer simpelthen ikke. Og anden årgang skæmmes af en mængde overflødige flashbacks, der havde været bedre tjent med at være en del af første årgang. Mere kan jeg ikke rigtig røbe her, ud over at anden årgang handler om jagten på Adolf Hitler, som viser sig at have levet gemt i Sydamerika sammen med Eva Braun.
Den gamle jøde, der samler gruppen, spilles af en påfaldende afdæmpet Al Pacino, som stråler i rollen. Der er mange andre stjerner end ham på rollellsten: Lena Olin. Dylan Baker, John Noble, William Sadler, Judd Hirsch, Saul Rubinek, Jennifer Jason Lee, Carol Kane og Udo Kier (som Hitler), for blot at nævne en håndfuld af dem. Jeg kedede mig bestemt ikke, men historien er og bliver en rodet kladde til noget, der kunne have været meget bedre.
Bedste streaming-kanaler lige nu
Her på Internetforbrugeren ved vi, præcis hvad vi synes om tusinder af film- og tv-serier. Vi ved også, præcis hvilke film der er tilgængelige på de danske streaming-kanaler lige nu.
Det har vi kombineret til listerne på Bedste film på streaming lige nu ⟲. Kig på de lister næste gang du vil købe et streaming-abonnement. Så ved du, hvor du får mest for pengene.
Bedste lige nu
Log ind eller registrer dig for at lægge langtidsholdbare, konstruktive kommentarer.
Registrerede brugere får bedre editor og flere likes.
Kommentarer til anmeldelserne
Anm. | Link | Kommentar |
Tid![]() |
---|---|---|---|
Lev og lad dø | Connery god |
Connery er god. Men... |
13 timer 26 minutter siden |
Lev og lad dø | Connery FTW! |
For mit vedkommende er alle Bond-film med Moore nede under tre stjerner og hører kun hjemme ét... |
1 uge 1 dag siden |
Rumstation Jupiter | High Noon revisited |
Jeg så den, da den udkom, og husker den som rigtig god. Du glemmer at fortælle, at det er en sf... |
1 uge 1 dag siden |
A Complete Unknown | Fine præstationer |
Og meget enig i din rating. |
1 uge 4 dage siden |
Den of Thieves 2: Pantera | Ikke toppunktet af røvhulsfilm |
"Ikke, ligesom 1'eren, toppunktet af røvhulsfilm"... |
2 uger 6 dage siden |
Brudepiger | Åh Chris |
... |
1 måned 8 minutter siden |
Tilføj kommentar