Dogman (2023)


Min yndlings-auteur Luc Besson har denne gang skrevet og instrueret en besynderlig film om en invalid transvestit (Caleb Landry Jones) med en hær af hunde, der gør alt arbejdet for ham, inklusive det beskidte. Filmen foregår ligesom "Léon" i USA, men er meget, meget fransk, Der er masser af action og en del poesi, og jeg har ærlig talt aldrig set noget lignende, selv om jeg ikke helt forstår, hvad meningen med det er. Men alene produktionsværdien er et par stjerner værd, og også Éric Serras musik løfter værket, som alle, der er til hunde og skæve eksistenser, vil knuselske.
Bedste streaming-kanaler lige nu
Her på Internetforbrugeren ved vi, præcis hvad vi synes om tusinder af film- og tv-serier. Vi ved også, præcis hvilke film der er tilgængelige på de danske streaming-kanaler lige nu.
Det har vi kombineret til listerne på Bedste film på streaming lige nu. Kig på de lister næste gang du vil købe et streaming-abonnement. Så ved du, hvor du får mest for pengene.
Bedste lige nu
Værste lige nu
Den lille filmquiz
Log ind eller registrer dig for at lægge langtidsholdbare, konstruktive kommentarer.
Registrerede brugere får bedre editor og flere likes.
Kommentarer til anmeldelserne
Anm. | Link | Kommentar |
Tid![]() |
---|---|---|---|
Sheriffen | Utrolige vrøvlehoveder |
Selv i 2008 kunne vrøvlehoveder... |
4 dage 5 timer siden |
Snehvide | Disneys største flop |
The Critical drinker har også harceleret over Snehvide fra pressemeddelelse over trailer til... |
2 uger 5 timer siden |
The Trip | Coogan som ung, Brydon som ældre | 2 uger 5 timer siden | |
Teorien om alting | Glem ikke MC Hawking |
Fra en mere uskyldig tidsalder:... |
3 uger 4 dage siden |
Poor Things | Værdien af cameo-stjernedrys |
... |
1 måned 55 minutter siden |
Mickey 17 | Ulidelig |
Filmen er ulidelig at se. Det hele går langsomt og er fyldt med gentagelser. Jeg nåede ikke... |
1 måned 2 dage siden |
Tilføj kommentar