Rebecca (2020)


Denne genindspilning af Hitchcocks melodrama har fået på puklen af alverdens kritikere, men jeg synes faktisk, den er okay. Den vidunderlige Lily James spiller den unge selskabsdame, som bliver gift med den rige og feterede Max de Winter, der gemmer på dystre hemmeligheder om sit ægteskab med den afdøde Rebecca. Han spilles af Armie Hammer (kendt fra “Lone Ranger”), som bestemt ikke er nogen Olivier, og kemien mellem parret forbliver af samme grund et postulat, men til gengæld er Kristin Scott Thomas isnende god som husholdersken Mrs. Danvers, og Sam Riley er også en antagelig skurk. Det bedste er dog sceno- og cinematografien, der står på god farvelade fra en svunden tid.
Bedste streaming-kanaler lige nu
Her på Internetforbrugeren ved vi, præcis hvad vi synes om tusinder af film- og tv-serier. Vi ved også, præcis hvilke film der er tilgængelige på de danske streaming-kanaler lige nu.
Det har vi kombineret til listerne på Bedste film på streaming lige nu. Kig på de lister næste gang du vil købe et streaming-abonnement. Så ved du, hvor du får mest for pengene.
Bedste lige nu
Værste lige nu
Den lille filmquiz
Log ind eller registrer dig for at lægge langtidsholdbare, konstruktive kommentarer.
Registrerede brugere får bedre editor og flere likes.
Kommentarer til anmeldelserne
Anm. | Link | Kommentar |
Tid![]() |
---|---|---|---|
Predator: Killer of Killers | Enig i vurderingen |
Der går for meget Peter Jackson over-the-top action i kampscenerne, som også er for lange. Men... |
1 dag 7 timer siden |
Sheriffen | Utrolige vrøvlehoveder |
Selv i 2008 kunne vrøvlehoveder... |
1 uge 5 dage siden |
Snehvide | Disneys største flop |
The Critical drinker har også harceleret over Snehvide fra pressemeddelelse over trailer til... |
3 uger 1 dag siden |
The Trip | Coogan som ung, Brydon som ældre | 3 uger 1 dag siden | |
Teorien om alting | Glem ikke MC Hawking |
Fra en mere uskyldig tidsalder:... |
1 måned 4 dage siden |
Poor Things | Værdien af cameo-stjernedrys |
... |
1 måned 1 uge siden |
Tilføj kommentar