Tilføj kommentar

Steven Snedkers billede

Og dog. De betaler jo kampagnebidrag til politikere, så disse kan fremsætte lovforslag og stemme efter deres overbevisning.

Hvis mit it-firma tjener 1000 kroner får staten 250 kroner og jeg har 750 kroner at betale (løn)udgifter og ejer-apanage med. Hvis KMD tjener 1000 kroner har KMD tilsyneladende 990 kroner at betale (løn)udgifter og ejer-apanage med. Når jeg som ejer hæver nogle af pengene i firmaet betaler jeg indkomstskat i Danmark på vej ned for at købe remoulade og Piratos. Når ejerne af KMD hæver nogle af pengene i deres firma, betaler de næppe meget indkomstskat i Danmark på vej ned for at købe remoulade og Piratos. Det kunne se ud som at vi er nogle på det fri marked, der kæmper på ret ulige vilkår selvom vi arbejder under samme skattelovgivning. Jeg skal i hvert fald sætte min pris højere for at få lige så meget ud af det som KMD. Jeg er med til at købe redningshelikoptere til os allesammen. Det er de ikke. http://www.computerworld.dk/art/232394/ejerne-af-nogle-af-danmarks-stoerste-it-firmaer-involveret-i-skattefidus

Ja, dette er et dumt spørgsmål med et nemt svar, men det er der kun fordi spam-robotter er for dumme til at besvare den slags, mens mennesker ikke er.
👍

Log ind eller registrer dig for at lægge langtidsholdbare, konstruktive kommentarer.
Registrerede brugere får bedre editor og flere likes.