Godzilla vs. Kong (2021)


På trods af at man har brugt hele fem manuskriptforfattere, er det ikke lykkedes at få historien til at hænge sammen, eller også har man bare fra begyndelsen været ligeglad med den, fordi det hele handler om at vise en gladiatorkamp mellem Godzilla og King Kong, og filmen i bund og grund er en opvisning af cgi-effekter. Det er flot, ja, men også sjælløst og fuldstændig ligegyldigt. Og jeg savner bare en antydning af en forklaring på, hvordan der kan være lys, himmel, skyer og frodig vegetation inde i Jordens indre, hvor nogen (hvem det så end er) engang har bygget et palads til Kong. Det hele er med andre ord en total gang sludder og vrøvl, men formentlig guf for børnehavebørn i alle aldre.
Bedste streaming-kanaler lige nu
Her på Internetforbrugeren ved vi, præcis hvad vi synes om tusinder af film- og tv-serier. Vi ved også, præcis hvilke film der er tilgængelige på de danske streaming-kanaler lige nu.
Det har vi kombineret til listerne på Bedste film på streaming lige nu. Kig på de lister næste gang du vil købe et streaming-abonnement. Så ved du, hvor du får mest for pengene.
Bedste lige nu
Værste lige nu
Guld
Den lille filmquiz
Log ind eller registrer dig for at lægge langtidsholdbare, konstruktive kommentarer.
Registrerede brugere får bedre editor og flere likes.
Kommentarer til anmeldelserne
Anm. | Link | Kommentar |
Tid![]() |
---|---|---|---|
Sheriffen | Utrolige vrøvlehoveder |
Selv i 2008 kunne vrøvlehoveder... |
19 minutter 10 sekunder siden |
Snehvide | Disneys største flop |
The Critical drinker har også harceleret over Snehvide fra pressemeddelelse over trailer til... |
1 uge 3 dage siden |
The Trip | Coogan som ung, Brydon som ældre | 1 uge 3 dage siden | |
Teorien om alting | Glem ikke MC Hawking |
Fra en mere uskyldig tidsalder:... |
3 uger 17 timer siden |
Poor Things | Værdien af cameo-stjernedrys |
... |
3 uger 4 dage siden |
Mickey 17 | Ulidelig |
Filmen er ulidelig at se. Det hele går langsomt og er fyldt med gentagelser. Jeg nåede ikke... |
3 uger 6 dage siden |
Tilføj kommentar