Min mors slot (1990)


Fortsættelsen af Min fars store dag.
Alt ånder endnu nær-Biedermeier-idyl i bjergene i Provence. Solen skinner, gamle venner samles. Mors helbred er ikke det bedste, men man kan jo håbe og - hvis man er Oncle Jules - bede.
Marcel møder en ung, smuk pige og bliver aldeles forgabt i hende. Alle hendes urimeligheder til trods. Også den historie balancerer smukt mellem komedie og tragedie.
Det er igen vidunderligt at se en film, der antyder i stedet for at telegrafere.
I Min mors slot er der måske en rig mand, der er god ved familien, fordi mor er pisselækker. Men det er så subtilt, at man kan komme i tvivl og diskutere det. Det er noget af en kontrast til Hollywood-film hvor alles motivationer som regel er forklaret supergrundigt for læsesvage.
Skuespillerne klarer det fint og er man Grand/Gloria-segmentet, skal man bestemt ikke snyde sig selv eller børnene.
De kan, trods alt, nok tåle at høre Marcel sige:
Sådan er menneskelivet. Stunder af lykke, udvisket af dyb sorg. Det behøver man ikke fortælle børnene.
Bøgerne kan lånes på biblioteket. og man kan se en moderne, og noget kortere udgave af de to film/fire bøger som Min sommer i Provence.
Spøjler!
Bedste streaming-kanaler lige nu
Her på Internetforbrugeren ved vi, præcis hvad vi synes om tusinder af film- og tv-serier. Vi ved også, præcis hvilke film der er tilgængelige på de danske streaming-kanaler lige nu.
Det har vi kombineret til listerne på Bedste film på streaming lige nu. Kig på de lister næste gang du vil købe et streaming-abonnement. Så ved du, hvor du får mest for pengene.
Bedste lige nu
Værste lige nu
Skrammel
Den lille filmquiz
Log ind eller registrer dig for at lægge langtidsholdbare, konstruktive kommentarer.
Registrerede brugere får bedre editor og flere likes.
Kommentarer til anmeldelserne
Anm. | Link | Kommentar |
Tid![]() |
---|---|---|---|
Sheriffen | Utrolige vrøvlehoveder |
Selv i 2008 kunne vrøvlehoveder... |
1 dag 15 timer siden |
Snehvide | Disneys største flop |
The Critical drinker har også harceleret over Snehvide fra pressemeddelelse over trailer til... |
1 uge 4 dage siden |
The Trip | Coogan som ung, Brydon som ældre | 1 uge 4 dage siden | |
Teorien om alting | Glem ikke MC Hawking |
Fra en mere uskyldig tidsalder:... |
3 uger 2 dage siden |
Poor Things | Værdien af cameo-stjernedrys |
... |
3 uger 6 dage siden |
Mickey 17 | Ulidelig |
Filmen er ulidelig at se. Det hele går langsomt og er fyldt med gentagelser. Jeg nåede ikke... |
4 uger 1 dag siden |
Tilføj kommentar