Drop (2025)


Vellykket thriller instrueret af Christopher Landon, der gav os "Happy Death Day" og "Freaky".
Violet Gates (Meghann Fahy) er en enlig mor, der begiver sig ud på sin første date i årevis med den charmerende fotograf Henry (Brandon Sklenar) på en eksklusiv restaurant i Chicago. Aftenen tager en dyster drejning, da Violet begynder at modtage truende beskeder på mobilen via en AirDrop-lignende funktion. Hendes søn og søster er taget som gidsler, og hvis hun vil gense dem i live, må hun gøre, hvad den ukendte afsender forlanger. Det eneste hun ved, er, at det er en person, der har klonet hendes telefon, befinder sig i restauranten og ved, præcis hvad hun foretager sig.
Spændingen eskalerer på forbilledlig vis, mens man rykker længere og længere ud på sofakanten. Plottet i sig selv er godt og drilsk strikket sammen, men filmens absolutte trumfkort er den smukke og talentfulde Meghann Fahys præstation som den på én gang sårbare og handlekraftige Violet. Hende kommer vi med garanti til at se meget mere til.
En rigtig god thriller, der kombinerer klassisk suspense med moderne teknologi og eksploderer i en forrygende afslutning.
Bedste streaming-kanaler lige nu
Her på Internetforbrugeren ved vi, præcis hvad vi synes om tusinder af film- og tv-serier. Vi ved også, præcis hvilke film der er tilgængelige på de danske streaming-kanaler lige nu.
Det har vi kombineret til listerne på Bedste film på streaming lige nu. Kig på de lister næste gang du vil købe et streaming-abonnement. Så ved du, hvor du får mest for pengene.
Bedste lige nu
Værste lige nu
Den lille filmquiz
Log ind eller registrer dig for at lægge langtidsholdbare, konstruktive kommentarer.
Registrerede brugere får bedre editor og flere likes.
Kommentarer til anmeldelserne
Anm. | Link | Kommentar |
Tid![]() |
---|---|---|---|
The Old Guard 2 | Tidsspildets matematik |
"Se ikke den dårlige to'er før den (formentlig) dårlige tre'er ligger klar" er et optimistisk... |
4 dage 23 timer siden |
Farligt møde | Hitchcock og de farlige homoseksuelle |
... |
1 uge 3 dage siden |
Predator: Killer of Killers | Den er til fire stjerner, synes jeg |
Ville have skrevet en anmeldelse samme dag, men du kom mig i forkøbet. |
2 uger 1 dag siden |
No Country for Old Men | Nej, deres bedste film er |
Nej, deres bedste film er "The Man Who Wasn't There". Ubetinget! Den gav jeg 5/5 i 2008. Jeg... |
2 uger 1 dag siden |
No Country for Old Men | 5 ud af 5! |
Hvordan kan den ikke få topkarakter? Det er brødrenes bedste. |
2 uger 2 dage siden |
Predator: Killer of Killers | Enig i vurderingen |
Der går for meget Peter Jackson over-the-top action i kampscenerne, som også er for lange. Men... |
2 uger 6 dage siden |
Tilføj kommentar