Asterix & Obelix: Tvekampen (2025)

| ▶️ Se trailer | |
| 🎬 IMDB 😊 🤬 | 80 |
| 🌅 Internetforbrugeren (TH) | 50 |
| ⭐ På dansk: 3 ud af 6 stjerner |
Hvem sælger den?
⟲Tjek Laserdisken
🎞️ Lignende ⟲ og mindre kendte ⟲ film ifølge tølper-Google ⟲.
Med Asterix & Obelix: Tvekampen lander vi lige midt mellem en ret så overbevisende animationsudgave af det kendte tegneserieunivers og et næsten lige så deperat forsøg på at pakke samme tegneserieunivers ind nutidens kommercielle formkrav.
Selv min 11-årige søn undrede sig over de alt for mange meta-referencer: musik, (bedste)forældregenerationens årtier (dog ikke firserne!), memes, computerspil, Marvel, Looney Tunes og så videre. Især i seriens to sidste afsnit får den gas. Antageligt fordi historien på det tidspunkt er blevet så tynd og forudsigelig, at den ikke længere er spændende.
Serien følger nogenlunde sit oplæg. Den lille gallerby, romerne, Asterix og Obelix – det er alt sammen, som vi kender og elsker fra tegneserien. Den sjove historie og gakkede humor får til gengæld meget lidt plads og bliver alt for generisk.
Konklusion: Man kommer lige vel igennem de 5 afsnit, men kun fordi man elsker tegneserien. Man læser måske nok også tegneserien bagefter. Men bestemt IKKE fordi man elskede de 5 afsnit.
Bedste streaming-kanaler lige nu
Her på Internetforbrugeren ved vi, præcis hvad vi synes om tusinder af film- og tv-serier. Vi ved også, præcis hvilke film der er tilgængelige på de danske streaming-kanaler lige nu.
Det har vi kombineret til listerne på Bedste film på streaming lige nu. Kig på de lister næste gang du vil købe et streaming-abonnement. Så ved du, hvor du får mest for pengene.
Bedste lige nu
Værste lige nu
Skrammel
Den lille filmquiz
Log ind eller registrer dig for at lægge langtidsholdbare, konstruktive kommentarer.
Registrerede brugere får bedre editor og flere likes.
Kommentarer til anmeldelserne
| Anm. | Link | Kommentar |
Tid |
|---|---|---|---|
| Flash Gordon | En af mine favoritter! |
Jeg ELSKER filmen og har set den mindst et halvt dusin gange. Den er BEVIDST camp på samme måde... |
16 timer 30 minutter siden |
| Ondskabens hus | Professionelle (og uprofessionelle) kritikere |
En ting, de fleste kritikere har til fælles, er, at de er nødt til at passe på ikke at blive... |
2 uger 3 dage siden |
| Lord of the Rings: The Rings of Power, første sæson. | Gav mig helt lyst til at se |
graven. Ikke serien. Her er... |
1 måned 1 uge siden |
| The Odyssey | AI-versionen er en del billigere |
Og endnu... |
1 måned 2 uger siden |
| Sjakalen | Sjakalen (1973) |
Enig! Fed film. |
2 måneder 12 timer siden |
| Alene i vildmarken, sæson 8, 9, 10 | Der findes værre reality |
Lover's Lagoon og... |
2 måneder 1 uge siden |











Tilføj kommentar