Honest Thief (2020)

Niels Søndergaards billede
©/Af Niels Søndergaard den 30. december 2020 - 6:32 [0]
3 ud af 5 korrupte strømere
Hvem streamer den: 
Tjek Streamingmuligheder leveret af JustWatch og PlayPilot

Hvem sælger den?

Tjek Laserdisken


Set den: 
29. dec 2020
Udgivet: 
16. okt 2020
Genre: 
Instruktør: 
Varighed: 
99 min
Ikon: 
År: 
2020

En fattigmandsudgave af “Taken” er bedre end ingenting, og der er både mord, biljagter, bomber, hævn og romantik og ikke mindst Liam Neeson i hovedrollen her, så det kunne være meget værre. Hvis man kan sluge den fjollede idé med, at en garvet bankrøver kunne finde på at melde sig selv til politiet, fordi han har mødt sit livs kærlighed og ønsker rene linjer, kan man godt sætte popcornene over og læne sig tilbage en halvanden times tid.

Desværre viser politimændene sig (naturligvis) at være et par sjufter, der hellere vil beholde pengene selv, og så kører handlingen på autopilot derudad. Kvinden, der får Neeson til at begå sit livs dumhed (bortset fra karrieren som bankrøver, naturligvis), spilles rigtig godt af den mig ukendte Kate Walsh, og resten af ensemblet med blandt andre Robert Patrick strenger sig pænt an med at servere klicheer i en lunken actionfilm med lidt for lidt action.

Tilføj kommentar

Plain text

  • Tilladte HTML-tags: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
Ja, dette er et dumt spørgsmål med et nemt svar, men det er der kun fordi spam-robotter er for dumme til at besvare den slags, mens mennesker ikke er.

Bedste streaming-kanaler lige nu

Her på Internetforbrugeren ved vi, præcis hvad vi synes om tusinder af film- og tv-serier. Vi ved også, præcis hvilke film der er tilgængelige på de danske streaming-kanaler lige nu.

Det har vi kombineret til listerne på Bedste film på streaming lige nu. Kig på de lister næste gang du vil købe et streaming-abonnement. Så ved du, hvor du får mest for pengene.

Den lille filmquiz

Hvilken film tildeles her på stedet...




Log ind eller registrer dig for at lægge langtidsholdbare, konstruktive kommentarer.
Registrerede brugere får bedre editor og flere likes.

Kommentarer til anmeldelserne

Anm. Link Kommentar Tidsorter stigende
Udflugten En Freudiansk analyse af Picnic at Hanging Rock (1975)

...

2 dage 4 timer siden
Myrdet på den forbudte ø I Amazonas

...

5 dage 11 timer siden
The Old Guard 2 Tidsspildets matematik

"Se ikke den dårlige to'er før den (formentlig) dårlige tre'er ligger klar" er et optimistisk...

1 uge 4 dage siden
Farligt møde Hitchcock og de farlige homoseksuelle

...

2 uger 3 dage siden
Predator: Killer of Killers Den er til fire stjerner, synes jeg

Ville have skrevet en anmeldelse samme dag, men du kom mig i forkøbet.

3 uger 1 dag siden
No Country for Old Men Nej, deres bedste film er

Nej, deres bedste film er "The Man Who Wasn't There". Ubetinget! Den gav jeg 5/5 i 2008. Jeg...

3 uger 1 dag siden