Pinocchio (2022)

Niels Søndergaards billede
©/Af Niels Søndergaard den 10. september 2022 - 10:12 [0]
2½ ud af 5 kronragede feer👩🏽‍🦲👩🏽‍🦲👩🏽‍🦲
Hvem streamer den: 
Tjek Streamingmuligheder leveret af JustWatch og PlayPilot

Hvem sælger den?
⟲
Tjek Laserdisken

🎞️ Lignende ⟲ og mindre kendte ⟲ film ifølge tølper-Google ⟲.


Set den: 
9. sep 2022
Udgivet: 
8. sep 2022
Genre: 
Instruktør: 
Varighed: 
105 min
Ikon: 
👩🏽‍🦲
År: 
2022

Disneys uforståelige dille med at lave live-udgaver af gamle tegnefilm fortsætter. Denne gang er det gået ud over en af de bedste tegnefilm nogensinde, som man har sat selveste Robert Zemeckis, manden bag Forrest Gump, Roger Rabbit, Back to the Future og en hel stribe andre succeser, til at modernisere. Jeg er en stor fan af Zemeckis, men her har han trådt i spinaten, eller også har opgaven simpelthen været umulig at løfte, fordi man ikke kan undgå at sammenligne resultatet med Disneys vidunderlige håndtegnede mesterværk fra 1940, som selv de bedste cgi-effekter umuligt kan hamle op med. Teknisk er der ikke meget at sætte fingeren på, men der er ting i manuskriptet, jeg ikke bryder mig om: Man introducerer nye, overflødige figurer, som ikke er med i originalen, og slutningen, som man sidder spændt og venter på, skuffer slemt (mere kan jeg ikke røbe uden at gå i afslørende detaljer). Tom Hanks gør sit bedste som Geppetto, men selv om han ikke ejer en tone i livet, har man givet ham sange, som han ender med at lire tonløst af. Det er simpelthen jammerligt. Og endnu mere jammerligt er det, at den gode fe, som giver trædukken liv, af uransagelige grunde er gjort pilskaldet. Andre figurer som Jesper Fårekylling, Stromboli, Mikkel From og katten Gideon fungerer til gengæld fint, men det kan ikke redde helhedsindtrykket af, at det omsider er lykkedes en af verdens bedste instruktører at lave en gang uinspireret juks, der ikke når originalen til sokkeholderne. Se eller gense den i stedet.

Tilføj kommentar

Plain text

  • Tilladte HTML-tags: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
Ja, dette er et dumt spørgsmål med et nemt svar, men det er der kun fordi spam-robotter er for dumme til at besvare den slags, mens mennesker ikke er.

Bedste streaming-kanaler lige nu

Her på Internetforbrugeren ved vi, præcis hvad vi synes om tusinder af film- og tv-serier. Vi ved også, præcis hvilke film der er tilgængelige på de danske streaming-kanaler lige nu.

Det har vi kombineret til listerne på Bedste film på streaming lige nu. Kig på de lister næste gang du vil købe et streaming-abonnement. Så ved du, hvor du får mest for pengene.

Den lille filmquiz

Hvilken film tildeles her på stedet...




Log ind eller registrer dig for at lægge langtidsholdbare, konstruktive kommentarer.
Registrerede brugere får bedre editor og flere likes.

Kommentarer til anmeldelserne

Anm. Link Kommentar Tidsorter stigende
Flash Gordon En af mine favoritter!

Jeg ELSKER filmen og har set den mindst et halvt dusin gange. Den er BEVIDST camp på samme måde...

3 dage 2 timer siden
Ondskabens hus Professionelle (og uprofessionelle) kritikere

En ting, de fleste kritikere har til fælles, er, at de er nødt til at passe på ikke at blive...

2 uger 6 dage siden
Lord of the Rings: The Rings of Power, første sæson. Gav mig helt lyst til at se

graven. Ikke serien. Her er...

1 måned 1 uge siden
The Odyssey AI-versionen er en del billigere

Og endnu...

1 måned 2 uger siden
Sjakalen Sjakalen (1973)

Enig! Fed film.

2 måneder 2 dage siden
Alene i vildmarken, sæson 8, 9, 10 Der findes værre reality

Lover's Lagoon og...

2 måneder 1 uge siden