True Detective, sæson 4 (2014)

| ▶️ Se trailer | |
| 🎬 IMDB 😊 🤬 | 89 |
| Ⓜ️ Metacritic Critics | 81 |
| 🎞️ Metacritic Users | 37 |
| 🍅 Rotten Tomatoes Critics | 93 |
| 🍿 Rotten Tomatoes Audience | 56 |
| 🌅 Internetforbrugeren (SS) | 20 |
| ⭐ På dansk: 1 ud af 6 stjerner |
Snobalarm! Rotten Tomatoes-anmelderne elsker filmen 66% mere end publikum!
Snobalarm! Metacritic-anmelderne elsker filmen 119% mere end publikum!
Kaldes også True Detective: Night Country.
Starter ok. Mystiske dødsfald på isoleret forskningsstation i det øde ishelvede. Vækker glade minder om Det grusomme udefra, The Terror og The Dyatlov Pass Incident.
Overpanser og -detektiv er denne gang lille, sure Jodie Foster. Hendes makker er større, men mindst lige så sure, Kali Reis.
Tv-serien starter fint. Som de plejer. Der dynges mysterie på mysterie på. Der pirres med Grusomme Traumatiske Oplevelser i Fortiden for de fleste af hovedpersonerne.
... Og så fortsætter det bare med den velkendt mekanik:
Telefon. "Chef, vi har et problem". Dyster mine. Opdukken på nyt gerningssted.
Telefon. "Du skal se det her". Dyster mine. Opdukken på nyt gerningssted.
Lidt som Twin Peaks. Lidt sæbeopera. Lidt procedural. Stor cliffhanger i slutningen af hvert afsnit.
Hvad gør så serien dårligere end gennemsnittet?
- Alle de her scener, hvor folk rejser 10 km gennem mørke og frost for at udveksle fire territorieafpissende replikker med hinanden. Usandsynligt.
- Detektivernes enorme mangel på nysgerrighed. Ingen magter nogensinde at afhøre vidner ordentligt. Mysteriet skal jo endelig bevares til sidste afsnit.
- De skal være i familie med hinanden på kryds og tværs, så det hele kan være ekstra dramatisk.
- Dødt barn, død søskende, sindssyg (og død) mor. Slænget er leveringsdygtigt i alle dårlige forfatteres simpleste løsninger på drama-oppumpning. - Selvfølgelig lunes hovedpersonens Særligt Fine Traume løbende i alle afsnit. Indtil det sidste, hvor det så serveres i al sin gru og pragt. - Det virker bare ikke.
Figurer bliver ikke dybe eller interessante af at have traumer eller være kyniske og gnavne.
- Tåkrummende ringe slutning.
Der er også boksafkrydsning fra tidligere sæsoner. "Tiden er en flad cirkel" (sæson 1) og "Dødsmarch" (sæson 2) og de evigt ineffektive og sampilsramte politistationer.
Det lort bliver skrevet af maskiner eller ligeglade mennesker. Jeg sværger.
Jeg magtede de første to afsnit uden hurtigspol. Derefter gik det frisk ud over indlandsisen til de to-tre intelligensfornærmende slutninger.
Hvorfor så jeg dog dette skrammel? Rotten Tomatoes-kritikerne gav den 93%. Men det er efterhånden videnskabeligt bevist, at man ikke kan stole på Rotten Tomatoes.
Spøjler!
Wow, for en latterlig slutning! Mordet i Orientekspressen+Rengøringskonernes oprør! Pladder i pose og sæk! Efterfulgt af "stærk, intergenerationel, etnisk søstersolidaritet" og "mere mellem himmel og jord"-boksafkrydsning.
Hævngerrige spøgelser i de iskolde, øde landskaber er som regel ganske pirrende, og dygtigere forfattere kunne formentlig have lavet en fin overnaturlig detektivgyser.
Men dette endte som en omgang ligegyldigt og uengagerede vrøvl.
De stakkels Islandske skatteydere kom endda til at betale den skat HBO slap for at betale.
Bedste streaming-kanaler lige nu
Her på Internetforbrugeren ved vi, præcis hvad vi synes om tusinder af film- og tv-serier. Vi ved også, præcis hvilke film der er tilgængelige på de danske streaming-kanaler lige nu.
Det har vi kombineret til listerne på Bedste film på streaming lige nu ⟲. Kig på de lister næste gang du vil købe et streaming-abonnement. Så ved du, hvor du får mest for pengene.
Værste lige nu
Guld
Den lille filmquiz
Log ind eller registrer dig for at lægge langtidsholdbare, konstruktive kommentarer.
Registrerede brugere får bedre editor og flere likes.
Kommentarer til anmeldelserne
| Anm. | Link | Kommentar |
Tid |
|---|---|---|---|
| Vermines | Dejlig film om skadedyr |
Den korte version: Niels har helt ret. Vermines er rigtignok en frisk,... |
4 dage 17 timer siden |
| Farlige teorier | Just being paranoid doesn't mean they're not out to get you |
Jeg havde ganske rigtigt glemt denne gode film, men nu har du givet mig lyst til at se den igen... |
1 uge 2 dage siden |
| The Outfit | The Outfit |
Kære Niels. Det er en fantastisk film. Og dejligt med en gangsterfilm, der ikke smager... |
2 uger 1 dag siden |
| De syv urskiver | Sayers på andre medier |
Sayers er skam filmatiseret flere gange, men det ville da være rart med en nutidig bredformat-... |
3 uger 2 dage siden |
| Orwell: 2 + 2 = 5 | Premieredato |
Dansk biografpremiere for denne film er d. 15. januar. |
1 måned 4 dage siden |
| Pluribus, sæson 1 | Jeg er 78, Steven, og jeg |
Jeg er 78, Steven, og jeg tænder altså ikke på nogen af de to. Hvad seksuel bytteværdi angår,... |
1 måned 1 uge siden |

















Tilføj kommentar