Three Thousand Years of Longing (2022)


Jeg har meget svært at tage stilling til denne film. Det er en kedelig og langtrukken, men overdådig flot produktion med to gode hovedroller (med nul kemi og masser af filosofisk pølsesnak).
Handlingen er enkel: Myteforsker (Tilda Swinton) finder i Istanbul en flaske med indespærret ånd (Idris Elba), der giver hende tre ønsker mod at få sin frihed, men først vil hun gerne vide lidt om ham, så han bruger det meste af filmen til at fortælle om sit liv og sine oplevelser.
Instruktøren er George Miller, som tidligere har lavet de fire Mad Max Film, Happy Feet og Babe, den kække gris, så det må da være godt …? Døm selv. Jeg savnede en udvikling af plottet og en mening med historien, men var glad for scenografien, kameraarbejdet, klipningen og diverse små påfund.
Bedste streaming-kanaler lige nu
Her på Internetforbrugeren ved vi, præcis hvad vi synes om tusinder af film- og tv-serier. Vi ved også, præcis hvilke film der er tilgængelige på de danske streaming-kanaler lige nu.
Det har vi kombineret til listerne på Bedste film på streaming lige nu. Kig på de lister næste gang du vil købe et streaming-abonnement. Så ved du, hvor du får mest for pengene.
Bedste lige nu
Værste lige nu
Guld
Skrammel
Den lille filmquiz
Log ind eller registrer dig for at lægge langtidsholdbare, konstruktive kommentarer.
Registrerede brugere får bedre editor og flere likes.
Kommentarer til anmeldelserne
Anm. | Link | Kommentar |
Tid![]() |
---|---|---|---|
The Old Guard 2 | Tidsspildets matematik |
"Se ikke den dårlige to'er før den (formentlig) dårlige tre'er ligger klar" er et optimistisk... |
4 dage 17 timer siden |
Farligt møde | Hitchcock og de farlige homoseksuelle |
... |
1 uge 3 dage siden |
Predator: Killer of Killers | Den er til fire stjerner, synes jeg |
Ville have skrevet en anmeldelse samme dag, men du kom mig i forkøbet. |
2 uger 1 dag siden |
No Country for Old Men | Nej, deres bedste film er |
Nej, deres bedste film er "The Man Who Wasn't There". Ubetinget! Den gav jeg 5/5 i 2008. Jeg... |
2 uger 1 dag siden |
No Country for Old Men | 5 ud af 5! |
Hvordan kan den ikke få topkarakter? Det er brødrenes bedste. |
2 uger 2 dage siden |
Predator: Killer of Killers | Enig i vurderingen |
Der går for meget Peter Jackson over-the-top action i kampscenerne, som også er for lange. Men... |
2 uger 5 dage siden |
Tilføj kommentar