Det nye år (2025)

Det kan da ikke være særlig svært, at være manuskriptforfatter.
Man samler nogle genkendelig typer - spillet af dygtige og folkekære skuespillere - til en fest. Figurerne er lidt nervøse før festen, men det starter meget fint. De er elskværdige, falsk elskværdige, positionerer sig i forhold til hinanden. På et tidspunkt - og efter noget alkohol - kører det hele af sporet, og der bliver råbt bebrejdelser til højre og venstre.
"HVOR VAR DU DA NEGATIV TING 1 SKETE?"
"HVOR VAR DU DA NEGATIV TING 2 SKETE?"
"HVOR VAR DU DA NEGATIV TING 3 SKETE? HVA'?"
Så trækker vi lidt i land igen. De blottede sprækker i forholdene rimpes sammen igen. Vi ser tryghedsskabende forbrødring (Weis er af Woody Allen-skolen, ikke den mere alvorlige Bergman/Zvjagtintsev-skole). En ny dag kaster et blidere lys på det hele.
Publikum har fået en dejlig dramatisk oplevelse, hvor der er blevet sagt nogle cirka-sandheder, og det er alligevel - i store træk - endt godt. Stof til eftertanke. Reflektion over eget liv og egne forhold. Hjemme til pengene.
Men det er faktisk ret svært, at være en lige så god manuskriptforfatter som Jakob Weis. For selvom den store historie er forholdsvis let, og de genkendelige typer er forholdsvis lette, kræver det tonsvis af intelligent arbejde at få fremvist detaljerne, og afvejet og afbalanceret alle figurer og optrin, så det bliver en interessant og medrivende tur. Ikke mindst er det svært at være ægte morsom og hive overraskede grin ud af publikum.
Men Hr. Weis, manden bag den fremragende Den tid på året, har gjort det igen. Det hele er morsomt. Den forcerede elskværdighed. De latterlige optrin. De selvoptagne bedsteborgere. Weis mestrer endda at have handlinger i alle tre generationer (barn, voksen, bedsteforældre), servere tyk storbyromantik og at lande det hele ganske fermt inden der er gået 1½ time!
Det er godt gået, og alle skuespillere gør det perfekt.
En klart seværdig komedie.
Spøjler!
Den handler om en vennegruppe af velsituerede, midaldrende, urbane mennesker, der holder nytårsaften og har lidt svært ved at optage et nyt medlem, der, for sin del, også har lidt svært ved at lade sig optage.
Bedste streaming-kanaler lige nu
Her på Internetforbrugeren ved vi, præcis hvad vi synes om tusinder af film- og tv-serier. Vi ved også, præcis hvilke film der er tilgængelige på de danske streaming-kanaler lige nu.
Det har vi kombineret til listerne på Bedste film på streaming lige nu ⟲. Kig på de lister næste gang du vil købe et streaming-abonnement. Så ved du, hvor du får mest for pengene.
Bedste lige nu
Værste lige nu
Guld
Skrammel
Den lille filmquiz
Log ind eller registrer dig for at lægge langtidsholdbare, konstruktive kommentarer.
Registrerede brugere får bedre editor og flere likes.
Kommentarer til anmeldelserne
| Anm. | Link | Kommentar |
Tid |
|---|---|---|---|
| Orwell: 2 + 2 = 5 | Premieredato |
Dansk biografpremiere for denne film er d. 15. januar. |
4 dage 16 timer siden |
| Pluribus, sæson 1 | Jeg er 78, Steven, og jeg |
Jeg er 78, Steven, og jeg tænder altså ikke på nogen af de to. Hvad seksuel bytteværdi angår,... |
1 uge 5 dage siden |
| Pluribus, sæson 1 | Babes til den aldrende tv-seer m/k |
Karolina Wydra er fotomodel, og har stadig... |
1 uge 5 dage siden |
| Pluribus, sæson 1 | Babes? |
Hvilke babes? Jeg ser ingen i den serie. |
1 uge 5 dage siden |
| She Rides Shotgun | Hej Niels - det er bare et |
Hej Niels - det er bare et forsøg på en morsom kommentar om at dette er en rolle, der virkelig... |
2 uger 3 dage siden |
| She Rides Shotgun | Helt enig, og nu slipper jeg |
Helt enig, og nu slipper jeg så for at skrive min anmeldelse, der også var endt på 4/5. Et... |
2 uger 3 dage siden |













Tilføj kommentar