Ratatouille (2007)

"Ratatouille" fra Disney og Pixar kan kun betegnes som et mesterværk og en født klassiker. Animationen er spillevende og ægte, og historien totalt charmerende og familievenlig, men selv hvis man ser filmen alene, kan jeg garantere, at det bliver en herlig oplevelse.
Remy er en rotte med en fremragende lugtesans, som han bruger til at lave mad. Men han er ikke bare en almindelig kok, men en fantastisk en af slagsen. Da han bliver adskilt fra sin familie, ender han i Paris, hvor han finder en tidligere restaurant, der engang var berømt, men som er gået ned med flaget efter ejerens død. En køkkendreng ved navn Linguini har problemer med en gryderet i køkkenet, og da Remy ser det, hjælper han ham. Linguini tager Remy til sig, og sammen skaber de kulinariske mesterværker og bringer restauranten på fode igen. De er nødt til at hemmeligholde, hvordan de skaber disse fantastiske retter, men det er svært, for omverdenen prøver at finde ud af, hvordan en simpel køkkendreng dog kan være så talentfuld.
Jeg skal ikke røbe mere af handlingen, men vil lige nævne, at filmen er skrevet og instrueret af Brad Bird, der i sin tid brød igennem med "Drengen og Jernkæmpen" og siden skabte "De utrolige", begge fantastiske film, men denne slår alt. Jeg vil endda påstå, at den er en tand bedre end min tidligere Pixar-favorit, "Monsters Inc". Jeg så den med danske stemmer, og de er også i topklasse med Nikolaj Lie Kaas som Remy og Henning Jensen som den frygtede madanmelder Anton Ego.
Bedste streaming-kanaler lige nu
Her på Internetforbrugeren ved vi, præcis hvad vi synes om tusinder af film- og tv-serier. Vi ved også, præcis hvilke film der er tilgængelige på de danske streaming-kanaler lige nu.
Det har vi kombineret til listerne på Bedste film på streaming lige nu ⟲. Kig på de lister næste gang du vil købe et streaming-abonnement. Så ved du, hvor du får mest for pengene.
Værste lige nu
Guld
Den lille filmquiz
Log ind eller registrer dig for at lægge langtidsholdbare, konstruktive kommentarer.
Registrerede brugere får bedre editor og flere likes.
Kommentarer til anmeldelserne
| Anm. | Link | Kommentar |
Tid |
|---|---|---|---|
| American Fiction | Spøjler: slutningen er kreativitet på stereoider |
Men også en art usikker famlen. Her er hele historien om slutningen fortalt af... |
1 uge 4 dage siden |
| Fornuft og følelse | Alle elsker elsker Austen |
... |
1 uge 6 dage siden |
| Under stjernerne på himlen | Se den ægte vare |
DR har udgivet 50 timers... |
2 uger 2 dage siden |
| Companion | HBO overgår filmselskabet |
HBO spøjler en væsentlig del af filmens handling i første sætning på filmens side. Held og... |
3 uger 3 dage siden |
| Sinners | Hvordan støttet? |
Oraklet ChatGPT svarede: Rulleteksterne afslører noget, som ikke fremgår tydeligt i de... |
2 måneder 3 uger siden |
| Sherlock og datter, sæson 1 | Mon ikke, det er kunderne, der konsulterer detektiven ... |
... og ikke omvendt? Men tak for tippet. Den skal da ses. |
3 måneder 1 uge siden |












Tilføj kommentar