Sidste vidne (1974)


Filmen er gammel!
Se om de har den gratis på
- som beskrevet i Se gamle film gratis på The Internet Archive.
Instruktøren Alan J. Pakula er nok bedst kendt for 'Alle præsidentens mænd' og 'Sophies valg', men hvis man er interesseret i politiske konspirationer, er 'Sidste vidne' en solid spændingsfilm.
Warren Beatty spiller Joseph Frady, en tredjerangsjournalist, der går glip af at være til stede ved drabet på en amerikansk senator på toppen af Space Needle i Seattle. Men en ekskæreste (Paula Prentiss) var der, om end hun og andre vidner ikke er helt sikre på, hvad de så. Ikke desto mindre begynder vidnerne ─ inklusive Prentiss ─ at blive dræbt, og Beatty indleder en efterforskning og kommer på sporet af en hemmelig organisation kaldet Parallax, som tilsyneladende står bag flere politiske attentater, og lader sig rekruttere af den under falsk identitet.
Historien er ikke konsekvent sammenhængende, men har en god dynamik. Pakula holder mystikken og nervøsiteten kørende i topfart og får god hjælp af den legendariske filmfotograf Gordon Willis. Den nervepirrende slutning finder sted ved en generalprøve på et politisk stævne, hvor Parallax vil give Frady hans første opgave.
Bedste streaming-kanaler lige nu
Her på Internetforbrugeren ved vi, præcis hvad vi synes om tusinder af film- og tv-serier. Vi ved også, præcis hvilke film der er tilgængelige på de danske streaming-kanaler lige nu.
Det har vi kombineret til listerne på Bedste film på streaming lige nu. Kig på de lister næste gang du vil købe et streaming-abonnement. Så ved du, hvor du får mest for pengene.
Bedste lige nu
Værste lige nu
Guld
Log ind eller registrer dig for at lægge langtidsholdbare, konstruktive kommentarer.
Registrerede brugere får bedre editor og flere likes.
Kommentarer til anmeldelserne
Anm. | Link | Kommentar |
Tid![]() |
---|---|---|---|
Manhunter | Cox baserede Lecter på |
Cox baserede Lecter på Peter Manuel,... |
4 dage 8 timer siden |
Manhunter | Iskold og wc-agtig |
En af mine absolutte yndlingsfilm, hvor Cox efter min mening giver Hopkins baghjul med sin... |
4 dage 10 timer siden |
Lev og lad dø | Connery god |
Connery er god. Men... |
5 dage 11 timer siden |
Lev og lad dø | Connery FTW! |
For mit vedkommende er alle Bond-film med Moore nede under tre stjerner og hører kun hjemme ét... |
1 uge 6 dage siden |
Rumstation Jupiter | High Noon revisited |
Jeg så den, da den udkom, og husker den som rigtig god. Du glemmer at fortælle, at det er en sf... |
1 uge 6 dage siden |
A Complete Unknown | Fine præstationer |
Og meget enig i din rating. |
2 uger 2 dage siden |
Kommentarer
Dejlig 70'er paranoia
Filmen er ikke noget mesterværk, men har en særegen stemning, der gør den ganske minde- og seværdig.
Tilføj kommentar