Tilføj kommentar

Johnnie Hougaard Nielsens billede

Noget jeg synes fungerer dårligt ved Zetland layout er hvordan fodnoterne håndteres når vinduet gøres smallere. På et tidspunkt skiftes til en fed stjerne efter afsnittet. Så langt så godt, men denne har ingen mouseover, og klik giver et overlay der dækker hele siden. Ikke engang lidt visuelt udstyr der kunne gøre de camouflerede fodnoter til klart synlige faktabokse.

For mig virker det som overdrevent aggressiv minimalisme, hvor målet er et "rent" visuelt indtryk, helt uden hensyntagen til brugervenlighed. Samme sygdom har også ramt hos fx Apple og Microsoft, mens Google (med material design) bedre har holdt fast i visuel struktur til at markere indhold.

Ja, dette er et dumt spørgsmål med et nemt svar, men det er der kun fordi spam-robotter er for dumme til at besvare den slags, mens mennesker ikke er.
👍

Log ind eller registrer dig for at lægge langtidsholdbare, konstruktive kommentarer.
Registrerede brugere får bedre editor og flere likes.