Min nabo Totoro (1988)

Klaus Æ Mogensens billede
Af Klaus Æ Mogensen den 14. juli 2024 - 12:01 [0]
4½ ud af 5 støvalfer
Hvem streamer den: 


Tjek Streamingmuligheder leveret af JustWatch og PlayPilot

Hvem sælger den?

Tjek Laserdisken


Set den: 
13. jul 2024
Udgivet: 
13. jul 1990
Genre: 
Forfattere: 
Instruktør: 
Varighed: 
86 min
Ikon: 
År: 
1988

I 1950'ernes Japan flytter en yngre professor ud på landet med sine to døtre. Deres mor er på hospitalet, og børnene savner hende. De former dog nye venskaber i de nye omgivelser - ikke mindst med det bamsede åndevæsen (kami) Totoro, som bor i et kamfertræ på en bakke ved siden af familiens hus. De støder også på støvalfer, der skal skræmmes væk med latter, og en meget mærkelig bus.

Min nabo Totoro er en af de tidligste tegnefilm fra Miyazakis Studio Ghibli og er ikke helt så flot animeret som de senere, men tegningerne er enormt stemningsfulde og giver virkelig en lyst til at tage på landferie i Japan. Det er også en af de hyggeligste film fra Studio Ghibli, og den største konflikt er da den mindste pige farer vild og skal findes. Her er ingen onde skurke, farlige situationer og andet som bruges til at skabe spænding i de fleste andre film. Hovedpersonerne bryder heller ikke ud i sang som i Disney-film, og der er heller ingen rappe replikker eller falde på halen-komik. I stedet er der lune, hjertevarme, opdagelsesoplevelser og ikke mindst en masse sense of wonder, som indfanger både børn og voksne på tværs af kulturgrænser. (Jeg havde engang besøg af en seksårig pige fra USA, der ikke var til at rive bort, selvom min DVD hverken havde engelsk tale eller undertekst). Alting virker mere ægte end de formulariske børnefilm fra USA, som kan være underholdende, men sjældent rigtig griber en om hjertet. En klassiker, som kan ses igen og igen.

P.S. Den danske Blu-Ray-udgave, jeg har, indeholder en uskyldig nøgenbadescene, som den amerikanske distributør Disney angiveligt har klippet ud,

Tilføj kommentar

Plain text

  • Tilladte HTML-tags: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
Ja, dette er et dumt spørgsmål med et nemt svar, men det er der kun fordi spam-robotter er for dumme til at besvare den slags, mens mennesker ikke er.

Bedste streaming-kanaler lige nu

Her på Internetforbrugeren ved vi, præcis hvad vi synes om tusinder af film- og tv-serier. Vi ved også, præcis hvilke film der er tilgængelige på de danske streaming-kanaler lige nu.

Det har vi kombineret til listerne på Bedste film på streaming lige nu. Kig på de lister næste gang du vil købe et streaming-abonnement. Så ved du, hvor du får mest for pengene.

Den lille filmquiz

Hvilken film tildeles her på stedet...




Log ind eller registrer dig for at lægge langtidsholdbare, konstruktive kommentarer.
Registrerede brugere får bedre editor og flere likes.

Kommentarer til anmeldelserne

Anm. Link Kommentar Tidsorter stigende
Snehvide Disneys største flop

The Critical drinker har også harceleret over Snehvide fra pressemeddelelse over trailer til...

2 dage 5 timer siden
The Trip Coogan som ung, Brydon som ældre

Selv som ganske...

2 dage 6 timer siden
Teorien om alting Glem ikke MC Hawking

Fra en mere uskyldig tidsalder:...

1 uge 6 dage siden
Poor Things Værdien af cameo-stjernedrys

...

2 uger 4 dage siden
Mickey 17 Ulidelig

Filmen er ulidelig at se. Det hele går langsomt og er fyldt med gentagelser. Jeg nåede ikke...

2 uger 6 dage siden
Black Adam Halsen bærer skuespillet

Dwayne er oftest en uinteressant skuespiller i halvdårlige film. Men...

3 uger 5 dage siden