The Instigators (2024)


Jeg så frem til den her. Instruktøren Doug Liman har tidligere lavet film som 'The Bourne Identity', 'Edge of Tomorrow' og dette års genindspilning af 'Road House'. Matt Damon og Casey Affleck har begge modtaget Oscars, og Hong Chau fik for nylig en Oscar-nominering for 'The Whale'. I biroller ses gode spillere som Alfred Molina, Michael Stuhlbarg, Ron Perlman, Toby Jones, Ving Rhames og Paul Walter Hauser. Det lød dæleme godt
Historien præsenterer os for den tidligere marinesoldat Rory (Matt Damon), der har brug for 32.480 dollars for at kunne afvikle sin gæld og komme videre i livet. Sammen med den tidligere indsatte Cobby (Casey Affleck) vælger han at deltage i et røveri. Byttet er de penge, der kommer ind ved en indsamling til den korrupte borgmester Miccelli (Perlman).
Selvfølgelig går kuppet galt og resulterer i en (alt for lang) biljagt gennem Bostons centrum. Rorys terapeut, dr. Rivera (Hong Chau) melder sig som frivilligt gidsel, og så går jagten ellers videre.
Manuskriptet er skrevet af Chuck MacLean sammen med Casey Affleck, og det er faktisk rigtig godt med fine oneliners. På papiret en udmærket kombination af krimi, buddy movie og actionfilm.
Problemet er makkerparret Damon og Affleck. De er også producere på filmen og har formentlig insisteret på at spille rollerne selv, men det fungerer ikke, for manuskriptets humor, der havde været langt bedre i hænderne på prøvede komikere som eksempelvis Jack Black og Ben Stiller, virker overhovedet ikke. Det altafgørende farceelement udebliver, for de to herrer griber opgaven alt for seriøst og kedeligt an, og selv midt i biljagterne sidder man og kigger på uret.
Bedste streaming-kanaler lige nu
Her på Internetforbrugeren ved vi, præcis hvad vi synes om tusinder af film- og tv-serier. Vi ved også, præcis hvilke film der er tilgængelige på de danske streaming-kanaler lige nu.
Det har vi kombineret til listerne på Bedste film på streaming lige nu. Kig på de lister næste gang du vil købe et streaming-abonnement. Så ved du, hvor du får mest for pengene.
Bedste lige nu
Værste lige nu
Guld
Skrammel
Den lille filmquiz
Log ind eller registrer dig for at lægge langtidsholdbare, konstruktive kommentarer.
Registrerede brugere får bedre editor og flere likes.
Kommentarer til anmeldelserne
Anm. | Link | Kommentar |
Tid![]() |
---|---|---|---|
The Old Guard 2 | Tidsspildets matematik |
"Se ikke den dårlige to'er før den (formentlig) dårlige tre'er ligger klar" er et optimistisk... |
2 dage 13 timer siden |
Farligt møde | Hitchcock og de farlige homoseksuelle |
... |
1 uge 1 dag siden |
Predator: Killer of Killers | Den er til fire stjerner, synes jeg |
Ville have skrevet en anmeldelse samme dag, men du kom mig i forkøbet. |
1 uge 6 dage siden |
No Country for Old Men | Nej, deres bedste film er |
Nej, deres bedste film er "The Man Who Wasn't There". Ubetinget! Den gav jeg 5/5 i 2008. Jeg... |
1 uge 6 dage siden |
No Country for Old Men | 5 ud af 5! |
Hvordan kan den ikke få topkarakter? Det er brødrenes bedste. |
2 uger 5 timer siden |
Predator: Killer of Killers | Enig i vurderingen |
Der går for meget Peter Jackson over-the-top action i kampscenerne, som også er for lange. Men... |
2 uger 3 dage siden |
Tilføj kommentar