Ernest Cline: Ready Player One (2011)

Selv om historien foregår i 2040′erne, er det ren nostalgi med utallige referencer til amerikansk popkultur i firserne – og som sådan genfundenes Fressen for Stephen Spielberg, hvis filmatisering havde premiere i marts 2018 i en noget nedkogt udgave. Spørgsmålet er også, om der er andre end firserfilm- og computerspilsnørder, som kan få fuld fornøjelse af bogens mange referencer. Det meste af historien foregår i et virtuelt multibruger-univers kaldet Oasis, som den afdøde skaber, James Halliday, har testamenteret til den spiller, der kan finde det “påskeæg”, han har skjult et sted i spillet. Gevinsten er en ukristelig mængde penge samt kontrol over Oasis, og kampen går i gang, både i spillet og i virkeligheden, hvor en kæmpekoncern ved navn “IOI” satser milliarder på at vinde ved hjælp af snyd og beskidte kneb. Det er en vildt underholdende bog, men som sagt: For at få det fulde udbytte skal man så at sige være vokset op med firsernes computer- og arkadespil og have set alverdens kultfilm et hav af gange.
Bedste streaming-kanaler lige nu
Her på Internetforbrugeren ved vi, præcis hvad vi synes om tusinder af film- og tv-serier. Vi ved også, præcis hvilke film der er tilgængelige på de danske streaming-kanaler lige nu.
Det har vi kombineret til listerne på Bedste film på streaming lige nu. Kig på de lister næste gang du vil købe et streaming-abonnement. Så ved du, hvor du får mest for pengene.
Bedste lige nu
Værste lige nu
Den lille filmquiz
Log ind eller registrer dig for at lægge langtidsholdbare, konstruktive kommentarer.
Registrerede brugere får bedre editor og flere likes.
Kommentarer til anmeldelserne
Anm. | Link | Kommentar |
Tid![]() |
---|---|---|---|
Farligt møde | Hitchcock og de farlige homoseksuelle |
... |
3 dage 6 timer siden |
Predator: Killer of Killers | Den er til fire stjerner, synes jeg |
Ville have skrevet en anmeldelse samme dag, men du kom mig i forkøbet. |
1 uge 19 timer siden |
No Country for Old Men | Nej, deres bedste film er |
Nej, deres bedste film er "The Man Who Wasn't There". Ubetinget! Den gav jeg 5/5 i 2008. Jeg... |
1 uge 19 timer siden |
No Country for Old Men | 5 ud af 5! |
Hvordan kan den ikke få topkarakter? Det er brødrenes bedste. |
1 uge 1 dag siden |
Predator: Killer of Killers | Enig i vurderingen |
Der går for meget Peter Jackson over-the-top action i kampscenerne, som også er for lange. Men... |
1 uge 5 dage siden |
Sheriffen | Utrolige vrøvlehoveder |
Selv i 2008 kunne vrøvlehoveder... |
3 uger 2 dage siden |
Tilføj kommentar