Vi er de bedste! (2013)

Steven Snedkers billede
Af Steven Snedker den 2. marts 2025 - 9:26 [0]
4½ ud af 5 nuttede tosser
Hvem streamer den: 

LEJ LEJ LEJ LEJ

Tjek Streamingmuligheder leveret af JustWatch og PlayPilot

Hvem sælger den?

Tjek Laserdisken


Set den: 
19. mar 2017
Udgivet: 
20. jun 2014
Genre: 
Instruktør: 
Varighed: 
102 min
Ikon: 
År: 
2013
Anmelder: 

For 20 år siden sprang Lukas Moodysson ind på verdensscenen med mesterværket Fucking Åmål. Den nænsomme og sympatiske skildring af sarte følelser vakte berettiget opsigt og glæde. De stjålne blikke og de pludselige usikkerheder fik lov til at tale og rørte et stort publikum.

Efter Fucking Åmål kom endnu et mesterværk, Tillsammans, om livet i et kollektiv i 1975.

Og så gik det ned ad bakke. Moodysson blev sur svensk feminist og begyndte at lave kluntet bras.

  • Lilje4ever (2002) viste at det var fælt, fælt, fælt at være barneluder.
  • Et hul i mit hjerte (2004) at det ikke var rart at sumpe rundt i misbrugsmiljøer.
  • Container (2006) at det heller ikke var rart at være en fed klump forladt af familie og sociale myndigheder.
  • Mammut (2009) at vi alle skulle skamme os over verdens ulighed. Og ikke meget mere end det. Bare skamme os, skamme os og skamme os noget mere.

 

Og pludselig var der en eller anden, der må have fortalt Moodysson noget i retning af "Lukas, f'helved'! Ved du hvor grim, kedelig og doven, du bliver af at være sur, eksperimenterende, svensk feminist? Kan du ikke se hvordan din på verdensplan beundrede humanisme - selv skurkene i Fucking Åmål og Tillsammans havde noget godt i sig - ikke er blevet brugt til en skid i over 10 år!!? Dig, Lukas, der med dine nænsomme, sympatiske portrætter ændrede en hel generations syn på homoseksualitet og en del andre progressive hjertesager. Lav nu f'helved endnu en film med teenagere, stjålne blikke, betydende pauser og se den gå til tops!"

Og Moodysson rettede sig op for første gang i ti år og sagde "Jeg ville lave en film om at livet - på trods af beviser på det modsatte - er værd at leve."

I Vi er de bedste! spiller tre sympatiske teenagere punk i Stockholm i starten af 80'erne. De er kvikkere end forældrene, bare ikke helt så erfarne. Men deres hjerter er på rette sted, og det er filmens også.

Vi er de bedste! pulser af energi og fik fuldt berettiget en masse positive anmeldelser.

Kort sagt: se den!

Tilføj kommentar

Plain text

  • Tilladte HTML-tags: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.

Bedste streaming-kanaler lige nu

Her på Internetforbrugeren ved vi, præcis hvad vi synes om tusinder af film- og tv-serier. Vi ved også, præcis hvilke film der er tilgængelige på de danske streaming-kanaler lige nu.

Det har vi kombineret til listerne på Bedste film på streaming lige nu. Kig på de lister næste gang du vil købe et streaming-abonnement. Så ved du, hvor du får mest for pengene.

Log ind eller registrer dig for at lægge langtidsholdbare, konstruktive kommentarer.
Registrerede brugere får bedre editor og flere likes.

Kommentarer til anmeldelserne

Anm. Link Kommentar Tidsorter stigende
A Complete Unknown Fine præstationer

Og meget enig i din rating.

15 timer 1 minut siden
Den of Thieves 2: Pantera Ikke toppunktet af røvhulsfilm

"Ikke, ligesom 1'eren, toppunktet af røvhulsfilm"...

1 uge 2 dage siden
Brudepiger Åh Chris

...

2 uger 4 dage siden
Lady Macbeth Fin skæbnefortælling

Et lille, grumt kammerspil. Nydeligt fotograferet af...

2 uger 6 dage siden
Ad ukendte stier Armond skal dog huske at kalde gode film for konservative

...

2 uger 6 dage siden
Familien Addams Har fluks

Har fluks skiftet til korrekt ord. Tak.

3 uger 5 dage siden